Mateřská, rodičovská

 

Mateřská - sice se tím označuje celé období, které maminka nebo tatínek stráví doma s dítětem než nastoupí do školky, ale de facto je to jenom jedna část tohoto období. U jednoho dítěte je to po dobu 28 týdnů u dvou 37 týdnů. Nástup na tuto mateřskou je 8-6 týdnů před plánovaným porodem a počítá se do toho tedy doba před porodem a pak následně doba po porodu, plynule. Celkem tedy u dvojčat 37 týdnů. Mateřská dovolená je počítaná za výkon povolání. Proto náleží tomu, kdo je na mateřské dovolené, i řádná dovolená od zaměstnavatele za toto období - většinou v plné délce která je obvyklá za jeden kalendářní rok u tohoto zaměstnavatele - tedy 4-5 týdnů. Vysvětlím.

Po dobu této mateřské dostáváte od státu Peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Je to dávka, kterou vyplácí Okresní správa sociálního zabezpečení (stejně jako nemocenskou). Výše PPM je odvislá od výdělku, ale má svou maximální hranici. Ovšem nárok na PPM mají pouze Ti, kteří se účastnili na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM.

Do doby účasti na nemocenském pojištění pro nárok na PPM se započítává doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění, jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno.

Výše PPM činí 70% redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den za posledních 12 měsíců před dnem nástupu na mateřskou. Nepočítá se ale do tohoto období nemocenská, pokud předcházela nástupu na mateřskou. Tj. v případě rizikového a nemocenské, se těch 12 měsíců bude počítat zpětně ode dne kdy nástup na nemocenskou. Takže nikdo na rizikovém není krácen.

Nástup na mateřskou vystavuje gynekolog na tiskopisu - doručuje se zaměstnavateli. Ostatní běží mimo Vás a už jen očekáváte miminko a PPM na účtu.

 

Po skončení mateřské, před nástupem na rodičovkou dovolenou je nutno

1. Požádat zaměstnavatele o bezprostřední čerpání řádné dovolené po ukončení mateřské dovolené (důležitá je přesně tato formulace), která zaměstnanci náleží jelikož je mateřská výkon povolání za kalendářní rok kdy čerpána mateřská. Většinou je to nekrácených 4-5 týdnů, které samozřejmě nečerpáte, neboť jste doma, ale dostanete je proplacené od zaměstnavatele. prima bonus v dnešní době. Není na to formulář, požádat 1-2 větami volnou formou, ale důležité je : čerpání bezprostředně navazující na konec mateřské dovolené. Kdyby to nenavazovalo bezprostředně, jelikož rodičovská dovolená již není považována za výkon povolání, dovolenou by vám krátili a proplatili méně. Obecně na dovolené se vždy musí dohodnou zaměstnavatel a zaměstnanec, ale v případě čerpání dovolené navazující na mateřskou dovolenou je zaměstnavatel povinnen vždy plně vyhovět.

Takže neplést mateřská dovolená a řádná dovolená. A teď rodičovská dovolená.

2. Požádat zaměstnavatele o čerpání rodičovské dovolené. Rodičovskou dovolenou můžete čerpat do 3 let věku dítěte. Není tedy fixně od do - záleží jak dlouhá byla mateřská, jak dlouhá je řádná dovolená. Rodičovskou můžete čerpat na kratší dobu než tři roky a pokud se pak vrátíte do zaměstnání a nepůjde to, nebo nebudete mít školku, tak prostě opět požádáte zaměstnavatele o její čerpání na další období, ale max. do tří let věku dítěte a on je povinen vám to umožnit.

3. Rodičovský příspěvek - s ničím výše uvedeným nesouvisí - nespojovat s rodičovskou dovolenou. Máte na něj nárok po skončení mateřské. Žádáte na úřadu práce - tiskopisy jsou na netu. Žádáte ode dne, kdy Vám skončila mateřská dovolená, nesouvisí s řádnou dovolenou o kterou jste požádala zaměstnavatele. 220 tis  Kč si rozdělíte podle sebe a i pokud si ho rozvrhnete na tři roky a rodičovskou dovolenou jste si naplánovala na 2,5 roku a pak do práce, tak se nic neděje, budete pracovat a toho půl roku budete dostávat jak plat na rodičovský příspěvek. Pokud si ho rozvrhnete na dva roky a plánujete být doma do 3 let dítěte, tak po jeho vyčerpání už nebudute po zbytek rodičovské dovolené nic dostávat. Je to jen na Vás. Podotýkám, že v nejvyšší variantě je to 11 500 Kč po dobu 19 měsíců, takže při narození dvojčat a nástupem na mateřskou 6 týdnů před plánovaným porodem, budete brát peníze do 27 měsíců věku dětí - takže to není ani do těch tří let dítěte. Pak už buď do práce nebo doma hodný manžel živitel :-))).

 

Ilustrativní příklad

2012 - ve 30. týdnu nástup na nemocenskou. Ve 34. týdnu nástup na mateřskou. od této chvíle zahájení vyplácení PPM. 37. týden - porod dvojčat. Pokračuje vyplácení PPM po dobu 37. týdnů ode dne nástupu na mateřskou. Posledním dnem mateřské je 31.8. 2013. V předstihu před tímto datem požádat zaměstnavatele písmeně o čerpání dovolené v délce 4/5 týdnů (pode zaměstnavatele), tedy od 1.9. do 5.10.2013 (například). Současně požádat zaměstnavatele o čerpání rodičovské dovolené od 5.10. do např. 15.8.2015 (děti mají necelé 3 roky). Mezitím vyplnit formulář na ÚP se žádostí o vyplácení rodičovského příspěvku - zvolte variantu, a to s vyplácením od 1.9.2013, tedy prvního dne následujícího po skončení mateřské.  Od 1.9. tedy budete doma, ale nejste na rodičovské dovolené a dostanete vyplacenou dovolenou do zaměstnavatele a současně Vám budou vyplácet rodičovský příspěvek a od 5.10 už jste na rodičovské dovolené a dále vám vyplácejí rodičovský příspěvek.

Důležité je si uvědomit, že rodičovská dovolená není 36 měsíců fixně, ale že je to kdykoliv do 3 let věku dítěte a nijak nesouvisí s vyplácením rodičovského příspěvku. Často se tyto dvě věci zaměňují a pak dochází k omylům.